Mandat i punkty – co warto wiedzieć?

Mandat, wbrew pozorom, to nie jest najdotkliwsza kara dla kierowcy. Kwoty w Polsce nie należą do najwyższych, jednak znacznie większym zagrożeniem są punkty karne z mandatów – https://kapitalni.org/pl/artykuly/taryfikator-punktow-karnych-z-mandatow-sprawdz-limit,73,653. Mogą bowiem przyczynić się do utraty prawa jazdy.

Mandat, czyli kara finansowa

Mandat nakłada się na kierowcę w określonych sytuacjach. Sprawca czynu został przyłapany na gorącym uczynku lub zaraz po jego popełnieniu. Dodatkowo istnieje również możliwość ukarania kierowcy, którego wyczyn został zarejestrowany za pomocą konkretnych przyrządów. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie wydłużono czas na wystawienie mandatu osobie, która popełniła wykroczenie, które zarejestrowały urządzenia pomiarowe, np. fotoradary. Służby mają teraz 60 dni od daty ustalenia sprawcy. 

Mandaty dzieli się na gotówkowe, kredytowane i zaoczne. Te pierwsze dotyczą sytuacji, kiedy zatrzymany nie miał stałego miejsca zamieszkania w kraju. Obecnie funkcjonariusz nie może pobierać gotówki od karanego, jednak ma możliwość przyjęcia opłaty za mandat z użyciem terminala płatniczego.

Punkty, czyli ryzyko utraty uprawnień

Jak wskazują sami kierowcy, to właśnie punkty karne są dotkliwą karą, która stanowi ryzyko utraty prawa jazdy. Po przekroczeniu 24 funkcjonariusz ma prawo odebrać uprawnienia, a to już spory problem. Istnieje jednak możliwość, by tę liczbę nieco pomniejszyć. Raz na pół roku można przejść odpowiednie szkolenie, które skasuje 6 oczek, co dla niejednego kierowcy jest dużym udogodnieniem. Punkty również kasują się same po roku od ich nałożenia. Przywilej zmniejszania punktów w WORD-zie dotyczy jednak osób, które nie przekroczyły jeszcze sumy 24 punktów, a w przypadku młodych kierowców (do roku) nie mogą oni przekroczyć 20 punktów. 

Zarówno mandaty, jak i punkty to forma kary, która może nieco utrudnić życie kierowcy. O ile mandat można zapłacić, o tyle gromadzące się punkty to już ryzyko utraty uprawnień. Warto zatem przestrzegać zasad ruchu drogowego i zawsze przestrzegać przepisów, by nie narażać się na taką ostateczność.

Comments are closed.